zęby

Zabiegi wykonywane w implantologii

Wszczep implantu to nic innego jak substytut, który imituje naturalny korzeń zęba, Ma on  kształt zbliżony do śruby, a przez to, może być umiejscawiany w naturalnych miejscach po ubytkach zębowych nie naruszając ich naturalnego położenia. Implanty różnią się pomiędzy sobą rozmiarami i  muszą być dopasowane do naturalnej wielkości zębów pacjenta, kolorem, a co najważniejsze materiałem, z którego są zbudowane. Używa się także różnego nalotu, który umieszczony jest na implancie. Przyjęto uważać, ze implantów wszczepia się tyle ile brakuje zębów, jednakże nie jest to prawdą.

 

W rzeczywistości w wielu przypadkach wykonuje się punktowy implantologiczny zabieg, zaś resztę ubytków pozostawia nienaruszoną. Przeważnie w miejscach dużych ubytków, umieszcza się koło siebie dwa lub też więcej implantów, co zależy od wielkości ubytku. Implanty, połączone są łącznikiem tytanowym, dzięki czemu charakteryzują się dużą stabilnością i odpornością na uszkodzenie mechaniczne i fizyczne. Dzięki temu mamy pewność, ze nawet przy gryzieniu bardzo twardego pokarmu, nie wypadną one, lecz pozostaną na swoim miejscu, a także że nie ulegną starciu. Zabieg wstawienia implanta, oprócz przeprowadzenia badań początkowych informujących o stanie zdrowia pacjenta, jest dwuetapowy. W pierwszym etapie nawiercany jest otwór w kości, zaś następnie wkręca się dowolny i pasujący wszczep.

 

Po tym zabiegu pozostaje już tylko zamknięcie otworu operacyjnego. Po pierwszym etapie wszczepiania implanta może pojawić się nieznaczny ból, mrowienie, spowodowane podrażnieniami dziąsła i kości naturalnej. Wymagany jest wówczas krótki okres rekonwalescencji, po którym można przejść do drugiego i zarazem ostatniego etapu zabiegu. W drugim etapie umieszcza się korony na trzonach korzeniowych, dzięki czemu zyskują wygląd naturalnego i zdrowego zęba. Zabieg wczepiania implantów, który powinien być wykonywany przez doświadczonego lekarza stomatologa, nie jest bardzo bolesny. Wykonywany jest pod miejscowym znieczuleniem, tak, że w chwili zabiegu w ogóle go nie czujemy. Przykre objawy mogą pojawić się jedynie w okresie gojenia się ran.

 

Zdjęcie do artykułu znalezione na stronie Pixabay.com

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *