stomatologia

Stomatolog – dobry zawód

Stomatolog, jako zawód jest trudnym i wymagającym odporności zajęciem. Powszechnie wiadomo, że nie tylko dzieci nie lubią chodzić do dentysty, lecz też i osoby dorosłe, unikają tej odpowiedzialności. Istnieją nawet takie osoby, które trafiają na dentystyczny fotel dopiero wtedy, gdy ząb jest tak chory, ze boli przez bardzo długi czas. Taki ból utrudnia nam codzienne funkcjonowanie i zmusza, by wybrać się do stomatologa. To, czym zajmuje się stomatolog wiemy, jednakże gdybyśmy chcieli zagłębić się w bardziej szczegółowe rezultaty jego pracy, prawdopodobnie natrafilibyśmy na mur, powszechnie zwany niewiedzą.

 

Stomatolog wymaga, więc nie tylko naturalnych, pozytywnych cech charakteru, ale także musi wykazywać się niezwykłą wiedzą, umiejętnościami dodatkowo być sprawny manualnie. Nauka stomatologiczna wciąż postępuje, przez co, także stomatolog musi nad nią nadążać, co oznacza, że nie wystarczy, że ukończy studia drugiego stopnia i odbędzie praktykę w zawodzie, lecz musie przez cały czas swojej pracy ciągle dbać o pogłębianie swoich wiadomości i nadążać za nowinkami i nowościami. Najważniejszą cechą charakteru, jaką powinien cechować się dentysta, jest umiejętność postępowania z rozmaitymi ludźmi.

 

Musi on zdawać sobie sprawę, że mimo jego ostrożności i delikatności, niektórzy pacjenci na fotelu dentystycznym, podczas wykonywania zabiegu naprawdę cierpią i nie jest to cierpienie udawane. Z tego względu stomatolog musi posiadać dar, dzięki któremu będzie umiał rozładować powstałe w gabinecie napięcie, a nawet wywołać uśmiech na twarzy pacjenta. Jest to nie zwykle ważne by cieszył się sympatią, gdyż w ten sposób będzie zdobywał także zaufanie, co znacznie ułatwi mu pracę. Często dentysta powinien wczuć się w sytuację pacjenta, który znajduje się na fotelu i cierpi, na przykład przy kanałowym leczeniu zęba. Niewielki miły gest w tej sytuacji pomoże mu się odprężyć, a tym samym nie będzie już tak bardzo nastawiony na ból, dodatkowo będzie czuł się bezpiecznie i komfortowo.

 

Zdjęcie do artykułu znalezione na stronie Pixabay.com

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *