stomatologia

Implant i jego cechy

Korzeń ludzkiego zęba osadzony jest w kości żuchwowej w sposób naturalny, z niego zaś wyrasta nasada, czyli ząb. Każdy człowiek chciałby cieszyć się przez całe życie nienagannym i własnym, naturalnym uzębieniem, jednakże nie zawsze jest to możliwe, ponieważ zęby są wrażliwe na działanie kwasów wytwarzanych w jamie ustnej, próchnicę, lub też wypadki. W ten sposób psują się a niekiedy bywa nawet, ze są tak zniszczone, że trzeba je w zupełności wyrwać. W tych przypadkach implantologia znalazła skuteczną metodę na zastąpienie ubytków naturalnych sztucznymi implantami, które sprawiają wrażenie naturalnych zębów.

 

Implanty według dentystyki są więc one odpowiednikami zęba i jego korzenia. Najczęściej, implanty wykonane są z tytanu,który traktowany jest jako najlepszy materiał do tego celu, gdyż łatwo jest adoptowany przez każdy organizm. Czasem też w celu stworzenia implantu wykorzystuje się porcelanę. Są to  materiały biozgodne, dzięki czemu umieszczenie implanta nie wywołuje podrażnień, alergii oraz uciążliwych skutków ubocznych, lecz powoduje, że po pewny m czasie implant, staje się jak gdyby naszym naturalnym zębem. Technologia jaką dziś operujemy  pozwala nie tylko na umieszczenie tytanowego implanta na pewien okres, lecz nawet na stałe. Dzieje się tak, dlatego, że obecne na rynku implanty cechują się sporą wytrzymałością i odpornością.

 

Wszyscy ludzie na ogół akceptują w swym organizmie implanty, jednakże mimo tego przed przeprowadzeniem zabiegu robi się odpowiednie badania, czy dana osoba będzie w stanie funkcjonować z wczepionym implantem. Zdarza się, że występują przypadki, w których implanty nie są wskazane i nie możliwe jest ich wszczepienie. Dzieje się tak w sytuacji, gdy potencjalny pacjent pali, zaś dym tytoniowy utrudnia gojenie się ran, lub też spożywa duże ilości alkoholu, przez co rana stworzona podczas zabiegu trudniej się goi. Także osoby, które cierpią na choroby przyzębia, nie mogą pozwolić sobie na wbudowanie implantu, ponieważ mogłoby dojść do zakażenia dziąsła i kości szczęki., a co za tym idzie do cierpienia pacjenta.

 

Zdjęcie do artykułu znalezione na stronie Pixabay.com

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *